Miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opalenica. Położone nad rzeką Mogilnicą. Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 9247 mieszkańców.
Miasto nie posiadało nigdy murów obronnych, gdyż w razie niebezpieczeństwa mieszkańcy chronili się w murach pobliskiego zamku. Na prostokątnym rynku, z którego wychodziły tylko trzy ulice, znajdował się drewniany ratusz. Z ważniejszych zabytków należy wymienić następujące:
- Późnogotycki kościół pw. św. Mateusza - Pierwszy drewniany kościół powstał w Opalenicy prawdopodobnie około 1400 roku. Rozebrano go w 1603 roku. Na jego miejscu Jan z Opaliński właściciel Opalenicy, kazał zbudować murowaną świątynię w stylu gotyckim.
- Kaplica cmentarna – zbudowana w stylu manierystycznym przy kościele św. Mateusza. Wokół kościoła znajdował się cmentarz, który zlikwidowano w II połowie XIX wieku, przenosząc kości zmarłych do podziemi kaplicy.
- Neoklasycystyczna plebania -położona w parku przy kościele św. Mateusza. Swoim kształtem nawiązuje do szlacheckich dworków. Budynek wybudowano na miejscu poprzedniej drewnianej plebanii.
- Ratusz - Pochodzi z roku 1897. Wybudowany w stylu eklektycznego historyzmu, nawiązującego do renesansu. Ozdobna wieżyczka przywołuje na pamięć poprzedni XVII-wieczny, drewniany ratusz, który znajdował się na środku rynku.
- Kościół pw. św. Józefa - Wybudowany w roku 1900. Budynek w stylu neogotyckim został przejęty przez Kościół katolicki w roku 1945. W kościele warto zwrócić uwagę na oryginalne witraże w prezbiterium przedstawiające spotkanie zmartwychwstałego Chrystusa z Marią Magdaleną.
A więc Opalenica to bardzo bogate historycznie miasto.