Strona główna             Kontakt Język Polski English

 

Call Center COMFORTUM
tel. +48 42 631 02 03
email: spa@spahotele.pl

Kraj:
Miasto:
Standard:
Obiekt:

POLECANY HOTEL
Hotel Royal Baltic Luxury Boutique
Koralowy Relaks
POLECANY HOTEL
Hotel Jantar ***
RELAKS NAD MORZEM
POLECANY HOTEL
POLECANY HOTEL
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Liczba obiektów:
0
Wybierz stronę:
1

Nie znaleziono obiektów...

Prosimy zmienić parametry wyszukiwania

Wybierz stronę:
1
Więcej o Opalenica

Miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opalenica. Położone nad rzeką Mogilnicą. Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 9247 mieszkańców.

Miasto nie posiadało nigdy murów obronnych, gdyż w razie niebezpieczeństwa mieszkańcy chronili się w murach pobliskiego zamku. Na prostokątnym rynku, z którego wychodziły tylko trzy ulice, znajdował się drewniany ratusz. Z ważniejszych zabytków należy wymienić następujące:

  • Późnogotycki kościół pw. św. Mateusza - Pierwszy drewniany kościół powstał w Opalenicy prawdopodobnie około 1400 roku. Rozebrano go w 1603 roku. Na jego miejscu Jan z Opaliński właściciel Opalenicy, kazał zbudować murowaną świątynię w stylu gotyckim.
  • Kaplica cmentarna – zbudowana w stylu manierystycznym  przy kościele św. Mateusza. Wokół kościoła znajdował się cmentarz, który zlikwidowano w II połowie XIX wieku, przenosząc kości zmarłych do podziemi kaplicy.
  • Neoklasycystyczna plebania -położona w parku przy kościele św. Mateusza. Swoim kształtem nawiązuje do szlacheckich dworków. Budynek wybudowano na miejscu poprzedniej drewnianej plebanii.
  • Ratusz - Pochodzi z roku 1897. Wybudowany w stylu eklektycznego historyzmu, nawiązującego do renesansu. Ozdobna wieżyczka przywołuje na pamięć poprzedni XVII-wieczny, drewniany ratusz, który znajdował się na środku rynku.
  • Kościół pw. św. Józefa - Wybudowany w roku 1900. Budynek w stylu neogotyckim został przejęty przez Kościół katolicki w roku 1945. W kościele warto zwrócić uwagę na oryginalne witraże w prezbiterium przedstawiające spotkanie zmartwychwstałego Chrystusa z Marią Magdaleną.

A więc Opalenica to bardzo bogate historycznie miasto.