Strona główna             Kontakt Język Polski English

 

Call Center COMFORTUM
tel. +48 42 631 02 03
email: spa@spahotele.pl

Kraj:
Miasto:
Standard:
Obiekt:

POLECANY HOTEL
Hotel Elbrus*** Spa&Wellness
Jedyne takie miejsce w Szczyrku
POLECANY HOTEL
Talaria Resort & SPA
LETNIE SPA SZYTE NA MIARĘ
POLECANY HOTEL
Hotel Royal Baltic Luxury Boutique
Koralowy Relaks
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Liczba obiektów:
1
Wybierz stronę:
1
Wybierz stronę:
1
Więcej o Chlewiska

Wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie szydłowieckim, w gminie Chlewiska. Miejscowość jest siedzibą gminy Chlewiska. Liczba ludności wg 2008 roku wynosiła 1089 osób.

Miejscowość niema bogatej przyrody ale za to bardzo okazałą historie a co za tym idzie wiele ciekawych zabytków. Jednym z najważniejszych jest Zamek w Chlewiskach (obecnie pałac). Został  wzniesiony w późnym średniowieczu w miejscu XII - wiecznego grodziska. Pierwszy dwór powstał w tym miejscu na ruinach średniowiecznego zamku jednak przebudowano go na początku XVII wieku, a następnie w XIX w. Klasycystyczny pałac wznosi się na wzgórzu przy drodze do Pawłowa. Budowla składa się z dwóch oszkarpowanych skrzydeł stykających się pod kątem prostym.

Ale Zamek w Chlewiskach to nie jedyny imponujący zabytek w tej miejscowości. Dużym zainteresowaniem turystów przybywających bądź tylko przejeżdżających cieszą się również:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Stanisława Bp Męczennika - obecny kościół wzniesiony został w latach 1511-1512. Świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, a w latach 20. XX wieku zamieniono ją na bazylikę. Wewnątrz znajdują się XVI-wieczne gotyckie rzeźby: Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Anny Samotrzeciej i Chrystusa Zmartwychwstałego. Obok kościoła stoi dzwonnica z XVIII wieku.
  • Huta Żelaza wybudowana przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne w latach 1882-1892, oddział Muzeum Techniki w Warszawie.
  • Kapliczka na środku stawu z figurą św. Jana Nepomucena z XVIII wieku oraz
  • Zegar wieżowy z XX wieku.

Pokonując ten szlak lub też przebywając w okolicy warto zapoznać się z historią tych terenów i co nieco zobaczyć.