Strona główna             Kontakt Język Polski English

 

Call Center COMFORTUM
tel. +48 42 631 02 03
email: spa@spahotele.pl

Kraj:
Miasto:
Standard:
Obiekt:

POLECANY HOTEL
Hotel Royal Baltic Luxury Boutique
Koralowy Relaks
POLECANY HOTEL
Hotel Jantar ***
RELAKS NAD MORZEM
POLECANY HOTEL
POLECANY HOTEL
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Liczba obiektów:
0
Wybierz stronę:
1

Nie znaleziono obiektów...

Prosimy zmienić parametry wyszukiwania

Wybierz stronę:
1
Więcej o Lubenia

Wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Lubenia. W Lubenii w Przysiółku Okop ustawiono kamień. Kamień ma służyć jako atrakcja turystyczna gminy. Na kamieniu przymocowana jest tablica informująca o wysokości  w m n.p.m. oraz o szerokości i długości geograficznej w jakiej jest położona ta miejscowość. Z tego miejsca można oglądać przepiękną panoramę Lubeni.

Mimo, że jest to niewielka miejscowość to ma bardzo bogatą historię związaną z II wojną światową.

Lubenia jest lokalnym miejscem pamięci narodowej. 23 czerwca 1943 roku hitlerowskie oddziały SS i żandarmerii niemieckiej dokonały pacyfikacji wsi Lubenia w odwecie za działalność patriotyczną i konspiracyjną mieszkańców. Rozstrzelano w tym dniu 6 mieszkańców Lubeni. Stosunkowo niewielka liczba ofiar była zasługą ówczesnego proboszcza parafii ks. Franciszka Łuszczkiego, który znając dobrze język niemiecki wybłagał u Niemców odstąpienie od tzw. dziesiątkowania. Ale to nie jedyny bohater tej okolicy. Józef Kowalski, duchowny katolicki, salezjanin, błogosławiony Kościoła katolickiego. Wybuch II wojny światowej zastał go jako duszpasterza w parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W 1941 roku został aresztowany przez gestapo i przewieziony do więzienia, a następnie do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Błogosławiony salezjanin został zakatowany za odmowę podeptania swojego różańca. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w  1999 roku.

Kolejnym miejscem pamięci, walki mieszkańców wsi Lubenia jest Grodzisko Okop. Wczesnośredniowieczny gród obronny. Do dziś zachowały się w bardzo dobrym stanie ziemne wały obronne wraz z fosą. Obronny charakter grodziska wykorzystany został przez chłopów lubeńskich, podczas najazdu szwedzkiego w 1656 roku. Schronili się tutaj wraz z dobytkiem i stoczyli zwycięską potyczkę z oddziałem wroga.