Strona główna             Kontakt Język Polski English

 

Call Center COMFORTUM
tel. +48 42 631 02 03
email: spa@spahotele.pl

Kraj:
Miasto:
Standard:
Obiekt:

POLECANY HOTEL
Hotel Royal Baltic Luxury Boutique
Koralowy Relaks
POLECANY HOTEL
Hotel Jantar ***
RELAKS NAD MORZEM
POLECANY HOTEL
POLECANY HOTEL
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Liczba obiektów:
0
Wybierz stronę:
1

Nie znaleziono obiektów...

Prosimy zmienić parametry wyszukiwania

Wybierz stronę:
1
Więcej o Łukta

Wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Łukta. Miejscowość jest siedzibą gminy Łukta.

Duże zróżnicowanie środowiska przyrodniczego stwarza doskonałe warunki do życia bogatej i różnorodnej gatunkowo faunie i florze. Na terenie gminy występuje wiele zagrożonych i ginących gatunków, umieszczonych w Czerwonej Księdze Zwierząt: żółw błotny, rybołów, orzeł bielik, żuraw, wydra, bóbr, niektóre sokoły, puchacze.

Na terenie Gminy Łukta znajdują się cztery rezerwaty przyrody:

  • Rezerwat Sosny Taborskiej. Przedmiotem ochrony jest drzewostan sosny ekotypu. Jest to drzewostan szczególnie wartościowy w wieku ponad 200 lat, produkujący wysokiej jakości drewno.
  • Rezerwat Ostoja bobrów na rzece Pasłęce. W jego skład wchodzi rzeka Pasłęka, jezioro Isąg, tereny leśne przyległe do nich oraz pasy gruntów przybrzeżnych o szerokości 100 m na gruntach państwowych i 10 m na gruntach prywatnych. Rezerwat utworzono w celu ochrony bobrów.
  • Rezerwat Wyspa Lipowa, obejmuje wyspę położoną na jeziorze Marąg. Jest to rezerwat krajobrazowo – faunistyczny. Powstał w celu ochrony krajobrazu oraz występujących na wyspie chronionych ptaków  i roślin.
  • Rezerwat Jezioro Długie. Powstał w celu zachowania populacji poryblinu jeziornego, reliktowego dziś gatunku rośliny wodnej.

Na terenie gminy znajdują się również liczne pomniki przyrody. Są to w większości przypadków wiekowe dęby o obwodzie przekraczającym 5 metrów.

Do najciekawszych obiektów w Gminie Łukta należy gotycki kościół z początków XV wieku, którego budowa została wsparta finansowo przez Wielkiego Mistrza Zakonnego Urlicha von Jungingena. We wnętrzu kościoła znajdują się miedzy innymi:

  • późnorenesansowy ołtarz w formie tryptyku szafiastego wykonany na miejscu gotyckiej szafy ołtarzowej,
  • zabytkowa ambona ozdobiona obrazami przedstawiającymi Mojżesza i czterech ewangelistów,
  • płyta nagrobna z 1604 roku przedstawiająca Achatiusa von Borck i jego żonę,
  • figura św. Antoniego z Padwy z dzieciątkiem Jezus na rękach,

Poza tym na terenie gminy Łukta można zobaczyć także XIX-wieczne dwory (Ramoty, Komorowo) oraz ewangelicki cmentarz w Ględach.