Strona główna             Kontakt Język Polski English

 

Call Center COMFORTUM
tel. +48 42 631 02 03
email: spa@spahotele.pl

Kraj:
Miasto:
Standard:
Obiekt:

POLECANY HOTEL
Hotel Elbrus*** Spa&Wellness
Jedyne takie miejsce w Szczyrku
POLECANY HOTEL
Talaria Resort & SPA
LETNIE SPA SZYTE NA MIARĘ
POLECANY HOTEL
Hotel Royal Baltic Luxury Boutique
Koralowy Relaks
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Liczba obiektów:
1
Wybierz stronę:
1
Wybierz stronę:
1
Więcej o Ośno Lubuskie

Miasto w woj. lubuskim, w powiecie słubickim, położone nad rzeką Łęcza i jeziorem Reczynek. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ośno Lubuskie.

Według danych z 30 czerwca 2009 r. miasto miało 3768 mieszkańców. Miasto o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, położone wśród wzgórz Wysoczyzny Lubuskiej.

W okolicach Ośna  znajduje się 11 jezior, a także piękne malownicze wzgórki i wąwozy. Kolejną cechą charakterystyczną dla otoczenia Ośna to duża powierzchnia lasów. Dzięki temu panują tu doskonałe warunki do wypoczynku. Czyste jeziora, urozmaicona rzeźba terenu i piękne lasy zachęcają do kąpieli, wędrówek pieszych i rowerowych a także grzybobrania i wędkarstwa. Na północ od miasta znajduje się zespół krajobrazowy Uroczysko Dolina Lenki. Jest to obszar o powierzchni 1233 ha, składający się aż w 60,6% z lasów. W ich dolinach rozwijają się leśne zbiorowiska, można tu spotkać interesujące gatunki ptaków, m.in.: orła bielika, czarnego bociana,   kanię, zimorodka czy czarnego dzięcioła.

Miasto posiada również szereg godnych uwagi zabytków. Na starym rynku stoi ratusz miejski z 1544 roku, pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim, przebudowany w latach 1841-43, obecnie o charakterze neogotyckim. Równie charakterystycznym obiektem dla panoramy miasta i jednocześnie najstarszą budowlą Ośna Lubuskiego jest okazały kościół św. Jakuba. Został zbudowany w końcu XIII wieku, przebudowany gruntownie w drugiej połowie XV wieku, rozbudowany w pierwszej połowie XVI wieku. Stare Miasto otaczają średniowieczne mury obronne o długości 1350 m. Stanowią one wielką atrakcję - przykład średniowiecznych obwarowań miejskich, jednych z najlepiej zachowanych w Europie. Poza murami Starego Miasta został wzniesiony kościół późnogotycki. Zbudowany około połowy XV wieku, jako kościół szpitalny przy nie istniejącym już w pobliżu szpitalu, obecnie używany jest jako kaplica cmentarna. Do wielkich skarbów miasta należy także biblioteka z czasów średniowiecznych. Znajduje się ona przy Kościele, w budynku parafialnym. Biblioteka świadczy o historycznym znaczeniu miasta Ośno Lubuskie.

Te i wiele innych zabytków równie interesujących co opisane powyżej to swego rodzaju namacalne wizytówki tego przepięknego i ciekawego miasteczka.