Strona główna             Kontakt Język Polski English

 

Call Center COMFORTUM
tel. +48 42 631 02 03
email: spa@spahotele.pl

Kraj:
Miasto:
Standard:
Obiekt:

POLECANY HOTEL
Hotel Elbrus*** Spa&Wellness
Jedyne takie miejsce w Szczyrku
POLECANY HOTEL
Talaria Resort & SPA
LETNIE SPA SZYTE NA MIARĘ
POLECANY HOTEL
Hotel Royal Baltic Luxury Boutique
Koralowy Relaks
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Liczba obiektów:
2
Wybierz stronę:
1
Wybierz stronę:
1
Więcej o Ogrodzieniec

Miasto w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ogrodzieniec. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 4401 mieszkańców.

Ogrodzieniec to miejscowość położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to malownicze krajobrazy, wapienne skały, zamkowe ruiny. Miejscowość ta jest ważnym ośrodkiem turystycznym leżącym na Szlaku Orlich Gniazd.

Sam Ogrodzieniec jako miejscowość poza zabytkowym ratuszem nie posiada innych zabytków, jednakże gmina  Ogrodzieniec jest bardzo bogata historycznie. Najważniejszymi zabytkami w tejże gminie  są:

  • Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniecki został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego. Pod względem architektonicznym ogrodzieniecki zamek jest niewątpliwie najbardziej interesującą konstrukcją obronną na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przy jego wznoszeniu nie trzymano się żadnego porządku geometrycznego, ponieważ bezimienni budowniczowie musieli wykorzystać miejsce na skałach i wśród skał, tak aby zamek stał się warownią nie do zdobycia.

  • Gród Królewski na Górze Birów w Podzamczu

Grodzisko usytuowane jest na północ do ruin Zamku Ogrodzienieckiego, na jednej z najwyższych  skał na tym obszarze zwanym Górą Birów. Usytuowanie Góry Birów, a także obecność wzniesienia, licznych jaskiń powoduje, że jest ona jednym z najważniejszych kompleksów archeologicznych na Jurze, dostarczając ciekawych informacji na temat przeszłości tej pięknej krainy.

  • Ruiny “Prochowni”

Fabryka Prochu Strzeleckiego istniała w Ogrodzieńcu już prawdopodobnie na początku XVIII wieku, a  produkcja przeznaczona była na potrzeby zamku i do wysadzania skał. Rozwój górnictwa na terenie Zagłębia Dąbrowskiego spowodował, że w końcu XIXI wieku rozpoczęto budowę zakładu, który nosił nazwę Fabryki Prochu „Zawiercie”.

  • Parku Miniatur

W Parku zobaczyć można Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa, aż po Częstochowę. Obiekty, które są prezentowane w Parku Miniatur zostały umieszczone w otwartej przestrzeni, ponieważ oprócz samych budowli odtworzone zostały także interesujące ukształtowanie Jury. W Parku Miniatur można zobaczyć także repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę.