512 233 070
NAPISZ DO NAS
Miasto w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ogrodzieniec. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 4401 mieszkańców.
Ogrodzieniec to miejscowość położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to malownicze krajobrazy, wapienne skały, zamkowe ruiny. Miejscowość ta jest ważnym ośrodkiem turystycznym leżącym na Szlaku Orlich Gniazd.
Sam Ogrodzieniec jako miejscowość poza zabytkowym ratuszem nie posiada innych zabytków, jednakże gmina Ogrodzieniec jest bardzo bogata historycznie. Najważniejszymi zabytkami w tejże gminie są:
Zamek Ogrodzieniecki został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego. Pod względem architektonicznym ogrodzieniecki zamek jest niewątpliwie najbardziej interesującą konstrukcją obronną na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przy jego wznoszeniu nie trzymano się żadnego porządku geometrycznego, ponieważ bezimienni budowniczowie musieli wykorzystać miejsce na skałach i wśród skał, tak aby zamek stał się warownią nie do zdobycia.
Grodzisko usytuowane jest na północ do ruin Zamku Ogrodzienieckiego, na jednej z najwyższych skał na tym obszarze zwanym Górą Birów. Usytuowanie Góry Birów, a także obecność wzniesienia, licznych jaskiń powoduje, że jest ona jednym z najważniejszych kompleksów archeologicznych na Jurze, dostarczając ciekawych informacji na temat przeszłości tej pięknej krainy.
Fabryka Prochu Strzeleckiego istniała w Ogrodzieńcu już prawdopodobnie na początku XVIII wieku, a produkcja przeznaczona była na potrzeby zamku i do wysadzania skał. Rozwój górnictwa na terenie Zagłębia Dąbrowskiego spowodował, że w końcu XIXI wieku rozpoczęto budowę zakładu, który nosił nazwę Fabryki Prochu „Zawiercie”.
W Parku zobaczyć można Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa, aż po Częstochowę. Obiekty, które są prezentowane w Parku Miniatur zostały umieszczone w otwartej przestrzeni, ponieważ oprócz samych budowli odtworzone zostały także interesujące ukształtowanie Jury. W Parku Miniatur można zobaczyć także repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę.