Strona główna             Kontakt Język Polski English

 

Call Center COMFORTUM
tel. +48 42 631 02 03
email: spa@spahotele.pl
Szukaj hotelu
Wpisz dane hotelu który chcesz zarezerwować
Kraj:
Miasto:
Standard:
Obiekt:
Szukaj hotelu
Szukaj Pakietu
Szukaj na mapie

Promocja
RABAT na pakiety SPA nawet do 50%
Zarezerwuj pakiet z oferty promocyjnej SpaHotele.pl
Zadzwoń teraz: 512 233 070

Więcej

spa

To międzynarodowe słowo stało się niezmiernie popularne w ostatnich czasach.  „Sanus per aqam”, co z języka łacińskiego oznacza: „Zdrowy przez wodę”. Potocznie termin ten jest używany do określenia uzdrowisk i ośrodków turystycznych. Jednakże aby móc poznać i zrozumieć głębszą definicję słowa SPA, należy zaznajomić się z wszystkimi pojęciami odnoszącymi się do owego hasła. Rozwijając skrót, natrafimy choćby na Sony Pictures Animation, czyli amerykańską wytwórnię filmów animowanych, czy też Stowarzyszenie do spraw Systemów i Procedur ( Systems and Procedures Association w skrócie SPA).

Idąc tym tropem, dochodzimy do genezy interesującego nas znaczenia. Belgijska miejscowość o nazwie Spa, leżąca w prowincji Liege, jest słynna z pobliskich gorących źródeł. Już w czasach średniowiecza były one znane jako centrum atrakcji i rekreacji a także ośrodek zabaw bogatych i sławnych. Od XIV wieku miasteczko funkcjonowało jako kurort. Przyczyną wzrastającej sławy był fakt, że w owych czasach rozpowszechniały się choroby spowodowane niedoborem żelaza. Ludzie więc zaczęli sięgać po nasycone minerałami wody z okolicznych źródeł. Bogate w żelazo belgijskie źródła, nazywane „czerwonymi wodami” zrzeszają po dziś turystów z całej Europy. Do belgijskiego uzdrowiska przyjeżdżają osoby zarówno ze słabym sercem jak i z oznakami reumatyzmu, by ulżyć cierpieniu w leczniczych wodach. Miasteczko chełpi się lokalnym świętym, Remaclusem. Benedyktyn misjonarz został mianowany biskupem w 652 roku, zdobywając sławę swą pobożnością, wyrzeczeniami i wyprawami misyjnymi. Mówiono, że patron ma władzę wywoływania źródeł i oczyszczania fontann. Na jednym z kamieni w pobliżu belgijskiego źródła widać wyraźnie odcisk stopy. Uważany jest on za ślad pozostawiony przez świętego. Dowodem na cudotwórcze działania owego miejsca jest rękopis z IX wieku, opowiadający o niewidomej kobiecie. Niewiasta, która obmyła oczy w Spa, natychmiast odzyskała wzrok. Od nazwy słynnego uzdrowiska wzięło się ogólne określenie kurortu z wodami leczniczymi. Natomiast miasteczko wypromowało własną wodę mineralną Spa, produkowaną od końca XVI wieku a dziś niezmiernie popularną w zachodniej Europie.

Jak widać woda jest głównym  przedmiotem kultu oraz centrum filozofii SPA. Balneoterapia (z języka łacińskiego: Balneum, czyli kąpiel) polega na leczeniu chorób za pomocą gorących kąpieli, picia wody czy też korzystania z łaźni parowych. Metoda ta jest najczęściej stosowana w uzdrowiskach (kurortach SPA) i odnosi się głównie do użytku medycznego. Terminem pochodnym jest hydroterapia. Jest ona stosowana do łagodzenia bólu, przynoszenia ulgi i uczucia relaksu przy użyciu cieplej lub zimnej wody. Już Starożytni czerpali z mocy źródeł. Rzymianie doceniali jej terapeutyczne właściwości i propagowali ideę wykorzystywania dobrodziejstw wody. Kąpiele były traktowane jako rytuał. W słynnych termach leczyli różne dolegliwości przy jednoczesnej relaksacji. Podobno Rzymianie na ścianach saun pisali S P A aczkolwiek nie ma na to żadnej znaczącej dokumentacji.

Słowo SPA jest określane jako akronim (skrótowiec) utworzony od łacińskich wyrażeń;

Sanitas per aquam – zdrowy przez wodę

Salus per aquam – zdrowie przez wodę (synonim słowa „sanitas”)

Salut per aquam – zdrowie przez wodę

Sana per aqua – tuż nad wodą

Sanum per aquam – uzdrowiony przez wodę

Wszystkie te zwroty tyczą się życiodajnej mocy wody. Filozofia SPA opiera się więc na założeniu, że „aqua” jest w stanie ukoić duszę, pobudzić zmysły, zrelaksować ciało i dać odpoczynek rozumowi. Aby zregenerować siły i ukoić swój ból – zarówno fizyczny jak i psychiczny – należy przede wszystkim osiągnąć spokój i harmonię. Zrównoważyć ciało i duszę. Nie jest tajemnicą, że spokój ducha i odprężenie sprzyjają zdrowiu i urodzie. Piękno zewnętrzne to piękno leżące wewnątrz człowieka. Dlatego też w ośrodkach SPA zabiegi traktowane są jako swoistego rodzaju rytuały, w których kładziony jest nacisk na każdy detal. Salon SPA jest miejscem przeznaczonym do odnowy biologicznej i poprawy ogólnej kondycji poprzez całą paletę zabiegów pobudzających ciało i duszę. Każdy ośrodek SPA różni się wyjątkową i niepowtarzalną atmosferą, nastrojowym wyglądem i unikatowym programem zabiegów i masaży, poprawiających samopoczucie. Atmosferę podkreśla odpowiednia muzyka. Jednak zawsze motywem przewodnim jest woda i jej życiodajna moc.

W dzisiejszych czasach kurorty i uzdrowiska znacznie różnią się dawnych luksusowych miejsc, w których rzadko pojawiały się zabiegi kosmetyczne – generalnie skupiano się na leczeniu samą wodą poprzez kąpiele czy tzw. bicze wodne. Nowoczesne SPA opierają się w większości na wyspecjalizowanych maszynach i medykamentach. Wśród rodzajów SPA możemy wyróżnić:

Destination SPA – czyli ośrodki zachęcające do prowadzenia zdrowego trybu życia. Celem pobytu może być oczyszczenie organizmu z toksyn poprzez różnego rodzaju kursy, fitness, zabiegi pielęgnacyjne, pakiety odchudzające.

Resorty SPA – mają na celu upiększenie i relaksację. Odmianą jest Beach SPA, w którym zabiegi i programy realizujące są na piaszczystej i słonecznej plaży. Inną odmianą jest Garden SPA, wykorzystujący otwartą przestrzeń dla leczniczych kąpieli (znaną już ze starożytności).

Medical SPA – poza pielęgnacją skupiają uwagę na leczeniu i rehabilitacji. Odmianą jest Dental SPA z profesjonalną praktyką stomatologiczną.

Day SPA – najbardziej powszechne. Goście mogą przez kilka godzin poddawać się masażom, zabiegom na twarz i całe ciało oraz odprężeniu w jacuzzi, saunie i basenie.

Uzdrowiska – najbardziej tradycyjne ośrodki wykorzystujące naturalne źródła pobliskiej wody. Zarządzane są przez specjalistów od hydroterapii.

Business SPA – pakiety SPA lub osobne kurorty opracowane z myślą o klientach biznesowych. Programy SPA realizowane są pomiędzy negocjacjami, w czasie szkoleń biznesowych czy delegacji.

Holistic SPA – duży nacisk jest kładziony na terapie i zabiegi, które praktykowane były na Dalekim Wschodzie. Wśród programu obecna jest egzotyka dalekich stron świata; organizowane są zajęcia m.in. z jogi, pilates czy medytacji w grupie.

Nowoczesne Eco SPA – jak sama nazwa wskazuje, dużą wagę przywiązuje się do ekologii. Praktykowane jest oszczędzanie energii, papieru czy wody natomiast plastik jest wykluczony z użycia.

Gastro SPA – pakiet SPA związany z nurtem zdrowego żywienia, oferowane są programy diet oczyszczających.

Statki SPA (Cruise ship) – statki wycieczkowe posiadające wśród licznych atrakcji pokładowych osobne sektory SPA.

Popularne na Zachodzie Farmy Piękności, czyli Beauty SPA – skupiające w swoich kręgach kosmetologów, masażystów, trenerów, rehabilitantów a nawet chirurgów plastycznych. Nastawione są na konkretne zapotrzebowania klientów oraz wyciszenie i zadbanie o kondycję ciała i umysłu.

Dla kobiet powstały oddzielne punkty takie jak Baby SPA, Maternity SPA czy Meno SPA, zaprojektowane z myślą o kobietach spodziewających się dziecka lub będących po porodzie, a także doświadczających menopauzy.

Ośrodki SPA stają się popularnym i opłacalnym źródłem, dlatego też adresowane są do coraz szerszej grupy osób. Powstały między innymi Wedding SPA – dla narzeczonych i państwa młodych; Mobile SPA – czyli „mobilne” pakiety SPA działające na zasadzie „door to door”, odwiedzające klientów w ich domach czy nawet SPA dla zwierząt.

Wraz z dynamicznym rozwojem uzdrowisk, pojawiło się zapotrzebowanie na kosmetyki i preparaty pozwalające na urządzenie domowego SPA. Uwidocznił się arsenał kosmetyków do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów czy paznokci. Specjaliści wprowadzili na rynek całą gamę preparatów nawilżających, oczyszczających, odświeżających, wyszczuplających, ujędrniających czy rewitalizujących. Maseczki, peelingi, żele, kremy, itd.

Ze względu na czystość i zawarte mikroelementy, wody termalne stanowią bazę kosmetyków SPA pozwalających na zachowanie skóry w dobrej kondycji. Są one składnikami szamponów, toników, kremów czy płynów do kąpieli. Bogate m.in. w żelazo, magnez, wapń czy selen, stosowane zewnętrznie łagodzą stany zapalne, podrażnienia, a nawet uelastyczniają skórę.

W profesjonalnych SPA często stosowane są tzw. kąpiele solankowe, które mają zredukować skórkę pomarańczową, odstresować i zrelaksować. Minerały zawarte w solance regenerują skórę ciała, wygładzają ją, działają antybakteryjnie i przy dłuższym stosowaniu likwidują rozstępy.

Popularny „mud”, czyli błoto, zawiera w swoim składzie wapń, magnez, potas i cynk, co pobudza obieg krwi, oczyszcza i poprawia wymianę tlenu. W efekcie zwęża pory. Najbardziej popularna jest glinka mająca właściwości oczyszczające naskórek i usuwające nadmiar sebum.

Charakterystyczne algi morskie (glony) są bardzo chętnie wykorzystywane w gabinetach SPA i tzw. odnowy biologicznej. Działają one antycellulitowo i wyszczuplająco.

Dla ogólnej poprawy ciała (nawilżenia, co jest najważniejsze w tego typu zabiegach) oraz dla uspokojenia i ukojenia zmysłów stosowane są różnego rodzaju olejki eteryczne i ekstrakty roślinne. Regularnie stosowane z masażami odprężającymi i leczniczymi.

Masaż może przynieść ogólne jak i miejscowe korzyści. Przynosi ulgę, odżywia i ułatwia oddychanie skórze, polepsza ukrwienie, pobudza układ limfatyczny i oddziałuje na układ nerwowy. Wyróżnia się masaż klasyczny, sportowy, podwodny, wibracyjny, natryskowy, punktowy, sensoryczny, indonezyjski, podciśnieniowy, ajurwedyjki (wykorzystujący właśnie olejki, głównie podgrzany do temperatury ciała olej sezamowy). Każdy rodzaj masażu charakteryzuje się odrębnymi technikami, takimi jak np. głaskanie, wyciskanie, oklepywanie, ugniatanie.

Patrząc na typologię SPA, można stwierdzić, iż jest to synonim luksusu, relaksu i niecodziennych zabiegów. Jest to miejsce niezwykłe, graniczące ze szczególnym, baśniowym światem poprzez, specjalnie dobraną przez szereg profesjonalistów, aranżację wnętrz i programów pielęgnacyjnych, wykorzystujących nie tylko wodę ale także różnorodne sole, glinki, błota, algi morskie czy nawet odżywczą moc czekolady. Obok tego powstają nowoczesne urządzenia, kabiny, zasiedlające praktycznie każdy kurort wypoczynkowy. Wszystko po to aby pomóc nam zachować siły witalne i kultywować tradycję czerpania ze źródła. W końcu „wyszliśmy z wody”.